کار ما

گزارش ها

تحلیل ذرات معلق هوای شهر کابل

۱۵ ثور ۱۴۰۰

به منظور افزایش اطمینان از تصمیم‌های گرفته شده، سازمان تحقیق و تحلیل اجتماعی افغانستان یک سیستم جامع و مقیاس‌پذیر نظارت و تحلیل داده‌های زیست محیطی در زمان لحظه‌ای را توسعه داده است. این سیستم عناصر سمی موجود در هوا را شناسایی کرده و در زمان حقیقی آن را روی یک پلتفرم تحت وب نمایش می‌دهد. ایستگاه‌های اندازه‌گیری، پارامترهای محیطی مختلف مربوط به کیفیت هوا را در زمان حقیقی نظارت و تحلیل می‌کنند

نظرسنجی از شهروندان افغانستان درباره مذاکرات صلح بین الافغانی

۱ سنبله ۱۳۹۹

سازمان تحقیق و تحلیل اجتماعی افغانستان این نظرسنجی را با مشارکت بیش از ۵۰۰۰ نفر در ۳۴ ولایت افغانستان از ماه قوس تا ماه جدی سال ۱۳۹۸ انجام داد. هدف از این نظرسنجی شناسایی موضع شهروندان افغانستان در قبال نکات کلیدی بود که در جریان مذاکرات بین الافغانی به بحث گرفته خواهند شد.

نظرسنجی عمومی پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۹۸

۲۰ حوت ۱۳۹۸

برای دریافت نظر مردم افغانستان در خصوص شرکت در چهارمین دور انتخاب ریاست جمهوری این کشور و کاندیدای مورد نظر مردم این نظرسنجی عمومی برگزار شده است. در این نظرسنجی ۱۱۳۳۷ نفر پیش از انتخابات و ۴۴۲۴ نفر بعد از انتخابات مشارکت داشته و تمامی ولایت‌های افغانستان تحت پوشش قرار گرفته است.

نظرسنجی: انتخابات یا دولت موقت؟

۳۰ سنبله ۱۳۹۸

نظرسنجی سریع برای بازتاب افکار عامه در مورد گزینش بین انتخابات ریاست جمهوری و یک راه حل دولت موقت. حجم نمونه: ۲۶۹۳

نظرسنجی برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۳۹۸

۲۳ سرطان ۱۳۹۸

به منظور بررسی نگرش عمومی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2019 و ترجیحات مربوط به کاندیدای ریاست جمهوری.

تابلوی داده

نظرسنجی از شهروندان افغانستان درباره مذاکرات صلح بین‌الافغانی

نظرسنجی شهروندان افغانستان در خصوص مذاکرات صلح بین‌الافغانی از آنجایی انجام شده تا موضع مردم این کشور در قبال نکات کلیدی و موضوعات مرتبط با گفت‌وگوهای صلح شناسایی شود. این نظرسنجی با استفاده از نمونه‌ای تصادفی و همه شمول از مردان و زنان سن ۱۸ سال و یا بیشتر و به صورت تلفنی انجام شده است. برای دریافت نمونه‌های تلفنی از تکنیک تماس دیجیتالی تصادفی استفاده شده است.

زمان: ۱۰ قوس ۱۳۹۸ –  ۹ دلو ۱۳۹۸
اندازهی نمونه: ۵۲۱۳
میزان خطا: ۱.۴٪
سطح اطمینان: ۹۵٪

+ تابلو داده ها
نظرسنجی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸، سازمان تحقیق و تحلیل اجتماعی یک نظرسنجی عمومی را با هدف پیش‌بینی نتایج انتخابات و رییس جمهور منتخب مردم راه‌اندازی کرد. این نظرسنجی به منظور محاسبه میزان تغییر نگرش کلی جامعه درباره نامزدان ریاست جمهوری انجام شد تا رویکرد کلی جامعه پیش از انتخابات و پس از آن مشخص شود.

زمان: ۱۰ میزان ۱۳۹۸ – ۲۰ میزان ۱۳۹۸
اندازه نمونه: ۴۴۲۴
میزان خطا: ۳٪
سطح اطمینان: ۹۵٪

+ تابلو داده ها
نظرسنجی در زمان واقعی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸

برای دریافت نظر مردم افغانستان در خصوص شرکت در چهارمین دور انتخاب ریاست جمهوری این کشور و کاندیدای مورد نظر مردم یک نظرسنجی عمومی برگزار شده است. در این نظرسنجی تمامی ولایت‌های افغانستان نیز تحت پوشش قرار گرفته است. برای دریافت نمونه و نظریات مردم از روش مصاحبه تلفنی استفاده شده است.

زمان: ۱۳ اسد ۱۳۹۸ – ۶ میزان ۱۳۹۸
اندازه نمونه: ۱۱۳۳۷
میزان خطا: ۱٪
سطح اطمینان: ۹۵٪

+ تابلو داده ها
لغو مذاکرات صلح ایالات متحده و طالبان

گروه طالبان و ایالات متحده تصمیم گرفتند تا پیرامون کاهش جنگ و توافق صلح با یکدیگر یه میز مذاکرات بروند. در سنبله ۱۳۹۸ رئیس‌جمهور آمریکا  مذاکرات صلح با طالبان را به دلیل آنکه آنها در روزهای گذشته یک سرباز آمریکایی را کشته‌اند لغو کرد.  در این نظر سنجی افکار عامه پیرامون لغو مذاکراف انعکاس یافته است.

زمان: ۱۸ سنبله ۱۳۹۸ – ۲ میزان ۱۳۹۸
اندازه نمونه: ۳۰۲۳
میزان خطا: ۳٪
سطح اطمینان: ۹۵٪

+ تابلو داده ها
انتخابات ریاست جمهوری یا دولت موقت؟

در بهبهه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ بسیاری بر این باور بودند که بهتر است دولت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خودداری کرده و روی صلح تمرکز کند.  گروه طالبان نیز همانند انتخابات گذشته دولت افغانستان را مشروع ندانسته و برگزاری انتخابات را بدون اعتبار می‌دانستند.  سازمان تحقیق و تحلیل اجتماعی بر آن شد تا این سوال را از مردم افغانستان بپرسد که «آیا با برگزاری انتخابات موافق هستند و یا ترجیح می‌دهند که دولت موقت سر کار بیاید؟»

زمان: ۹ سنبله ۱۳۹۸ – ۲۴ سنبله ۱۳۹۸
اندازه نمونه: ۲۶۹۳
میزان خطا: ۳٪
سطح اطمینان: ۹۵٪

+ تابلو داده ها
نظرسنجی در مورد عملکرد دولت و مهم‌ترین مشکلات افغانستان

در جریان ۱۹ سال اخیر چالش‌های بسیاری در جامعه افغانستان وجود داشته و هنوز هم مردم این کشور با این چالش‌ها دست به گریبان هستند. فقر، بیکاری، فساد و مشکلات امنیتی سال‌هاست که با زندگی افغان‌ها ترکیب شده و به همین دلایل بسیاری راه مهاجرت را برگزیده‌اند. در این نظرسنجی از مردم پرسیده‌ایم که بزرگ‌ترین مشکلات افغانستان کدام‌ها هستند و دولت در چه زمینه‌هایی در این دو دهه به موفقیت رسیده و چه دستاوردهایی داشته است؟

زمان: ۱۴ سنبله ۱۳۹۸ – ۶ میزان ۱۳۹۸
اندازه نمونه: ۲۹۷۰ – ۳۸۶۰
میزان خطا: ۳٪
سطح اطمینان: ۹۵٪

+ تابلو داده ها

ویدیو

سازمان تحقیقات و تجزیه و تحلیل اجتماعی (OSRA)
– معرفی کوتاه – انگلیسی
مزار شریف: ارتقا skills مهارت های روانی – اجتماعی ، مشارکت و شمول در جامعه افغانستان
دیدگاه مردم در مورد مذاکرات صلح درون افغانستان – سازمان تحقیقات و تجزیه و تحلیل اجتماعی
هرات: ارتقا مهارتهای روانی – اجتماعی ، مشارکت و شمول در جامعه افغانستان
قندهار: ارتقا skills مهارتهای روانی – اجتماعی ، مشارکت و شمول در جامعه افغانستان
بامیان: ارتقا مهارتهای روانی – اجتماعی ، مشارکت و شمول در جامعه افغانستان
ودیو کلیپ های بیشتر …